Plustiden inställd vecka 26!
2010-06-29
Vid förra förhandlingen så krävde metallklubben att plustiden vecka 26 skulle ställas in. Vi dagens förhandling så enades parterna om att ställa in denna plustid.
Arbetet med regelverk för utlägg av plus och minustid fortsätter mellan parterna.
Metallklubben
GuPe
Kommentera nyhet
Kommentarer
Läs på intranet. Företaget har ställt in den helt själva pga materialbrist. Facket verkar sakna verkligheteskontakt. Eller försöker de otillbörligen ta åt sig äran för den inställda tiden?
Av Företagets beslut.
Inskrivet: 2010-06-30 21:18:02
svar till seg 2...hahaha vilken liten nisse du är :o
Av seg 3
Inskrivet: 2010-06-30 12:13:56
Håller med att det är pga att det inte finns material som plustid ställs in!
Beror ej på att facket har förhandlat.
Nu vill jag ha ett förslag på hur detta vat-avtal skall se ut?!
Sedan SKALL vi som medlemmar få rösta om detta förslag kan godtas!!
Av 3an
Inskrivet: 2010-06-30 08:35:17
Till seg 2:
Du som kallar dig "seg 2" har helt fel. Vi krävde ju att facket skulle ta bort plustiden vecka 26. När klubben går in och fixar bort plustiden så klagar du ändå. Man tar sig för pannan - du är nog den enda på fabriken som vill arbeta fredag kväll. NI på klubben har gjort ett bra jobb denna gång.
Av Seg 1!
Inskrivet: 2010-06-30 05:23:25
Bra av klubben att kräva att man skulle ställa in plustiden vecka 26. Det var helt fel av företaget att lägga ut den från början.
Av BRA!!!
Inskrivet: 2010-06-30 04:25:56
Ett regelverk bör snarast redovisas för Metallarna, om inte det kan fixas kan man bara konstatera att vi är grundlurade återigen av företaget.
Då finns det bara en utväg för detta konstanta missbruk från företagets sida säg upp avtalet om VAT för annars fortsätter det här eländet med missbruk som tydligen företaget kan utnyttja till max med + - normaltid hur man vill beroende på hur det gick igår.
Av Regelverk omedelbart
Inskrivet: 2010-06-29 19:00:32
Det var väldigt lämpligt att ställa in plustiden ett par dagar före nu när presshallen ligger efter och inte klarar att hålla oss med grejer! Sen har man tackat nej till massa aktiviteter för att man inte får ledigt men företaget kan ändra sig hur som helst. Företaget pissar ju på er i Facket dom har knappast dragit in plustiden för att ni krävt en förhandling SNÄLLA öppna ögonen
Av seg 2
Inskrivet: 2010-06-29 10:18:08
Skriv gärna en kommentar till våra nyheter. Kritik, beröm, förslag, argument och åsikter är välkomna på metallklubbens hemsida . Kommentarer som är direkt nedsättande mot ras, kön, religion eller sexuell läggning kommer inte att publiceras.
Alla kommentarer godkänns för publicering innan de läggs ut på hemsidan. Det gör att det kan ta en liten stund innan dina kommentarer syns på hemsidan