En riktigt god semester!

IF Metallklubben önskar alla medlemmar och förtroendevalda en riktigt god och bra semester med nära och kära.

Vi har haft en tung vår med mycket övertid samtidigt som vi ibland haft tvärstopp i produktionen. Corona har gjort att vi inte kan umgås på jobbet  så som vi kanske vill. 600 nyanställda på mindre än ett år gör att många grupper har förändrats.

Till det kommer att företaget sagt upp MTM-avtalet, vilket kommer att påverka oss i framtiden.

För klubbens del så har Jan-Olov Karlsson gått i pension efter många år som klubbordförande. Den nya klubbstyrelsen har tagit över stafettpinnen och kommer att fortsätta med samma inriktning för IF Metallklubben ­- en demokratisk verkstadsklubb nära medlemmarna.

Så en underbar semester önskar vi er alla!

IF Metall
Volvo Umeå